7 mélyen elgondolkodtató könyv, ha különleges olvasnivalóra vágysz
Bret Easton Ellis - Amerikai Psycho
„A szex csak matematika. A személyiség immár érdektelen. Mit számít az intelligencia? Az okszerű gondolkodás. A vágy – értelmetlen. Az ész nem segít. Az igazság halott. Félelem, bosszú, ártatlanság, rokonszenv, bűntudat, hiábavalóság, kudarc, gyász – csupa olyasmi s olyan érzelem, amit már senki sem érez át. A gondolkodás hasztalan, a világban nincs többé értelem. Csak a gonosz egyedül való és örök. Isten nem él. A szeretet is megbízhatatlan már. A felszín, a felszín, a felszín csupán, hol bárki is még valami jelentésre bukkan…”
Irodalmi mű ritkán képes akkora globális botrányt kelteni, mint az Amerika Psycho, épp ezért olyan izgalmas. Megjelenésekor, a brutális tartalom miatt csak lefóliázva merték árulni. Nem véletlen, hogy a könyv után rövidesen a film is kultusszá nőtte ki magát, így vált lidérces változatává a híres amerikai álomnak. Az 1980-as évek Manhattenje egy látszólag hétköznapi, felszínes világot vetít elénk, ahol Patrick Bateman, befektetési bankár éli a new yorki elit hétköznapi életét, ám ahogy a történet előre halad, Bateman elveszti az irányítást az elmebeteg hajlami felett. Az könyv egy különleges személyiségtorzuláson keresztül mutatja be, milyen, mikor egy bizonyos társadalmi réteg felett egy ember ténylegesen elhiszi magáról, hogy bármit megtehet, az egyszerű szurkálásoktól kezdve, a kínzás, nekrofília, és kannibalizmusig. Mindez úgy megírva, hogy akaratunkon kívül is bizarr módon azonosulunk vele. A történet valóban csak egy képzelt felszínes felső középosztálybeli világ utóterméke, vagy az egyik legkomolyabb társadalomkritika?
Timothy Snyder - A zsarnokságról
„Akkor adod át magad a zsarnoki hatalomnak, amikor már nem különbözteted meg azt, amit hallani szeretnél, attól, ami a valóság. A valóságról való lemondás természetesnek és kellemesnek tűnhet, de a következmény az egyénként való létezésed vége – és így minden olyan politikai rendszer vége, amely az egyénre épül."
Az év egyik legfontosabb megjelenése ez a vékonyka kis „kézikönyv”, amely egy Yale professor gondolatait tárja elénk a zsarnokság megjelenési formáiról. 20 leckén keresztül megismerhetjük a zsarnokság ismérveit, a 20. század történelmén át rekonstruált példákkal, csöppet sem száraz írásmódban. Az író napjaink Amerikájából indul ki, de ettől függetlenül a mű általános érvényű, és legkevésbé sem unalmas, rövid terjedelme miatt pedig akár utazás közben is kiolvasható. A könyv tipikus példája a lás, ne csak néz alapelvnek, segítségünkre szolgál észrevenni bizonyos dolgokat, amik a hétköznapi mókuskerék miatt sokszor fel sem tűnnek.
Szerb Antal - Az Utas és a Holdvilág
„Az ember mániákusan, veszendően, a pokol és a halál határán vágyódik valaki után; keresi, kergeti, hiába, és az élete elsorvad a nosztalgiában.”
Valószínűleg még Szerb Antal se gondolta volna, hogy 2017-ben több Mihály fogja keresni azokra a kérdésekre és önmagára a választ, mint az Utas és a holdvilág megjelenésekor. Főszereplőnknek a saját nászútján jut eszébe újra felfedezni a fiatalkori énjét, így végigkísértettjük kalandozásait és elmélkedéseit Olaszországban. Mindenki átélte már valamilyen formában Mihály frusztrációit, milyen is, mikor nem találjuk a helyünket a társadalomban, vagy amikor ingázunk a felnőttség és a kamasz kor határán. Ha éppen útkeresésben vagy, tökéletes választás fellapozni, majd Mihállyal és az Ulpius testvérekkel együtt keresni a válaszokat. Már ha eggyáltalán vannak válaszok.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Kommentek