4 jel, hogy intelligensebb vagy, mint gondoltad
Nem szükséges IQ teszttel bizonyítani az értelmi képességeidet. A magas intelligenciának más jelei is léteznek. Lássuk mik ezek!
Liberális politika
A magas IQ szinttel rendelkező emberek általában társadalmilag liberálisak. Az esetek többségében ez mind evolúciós okok miatt alakult ki az emberekben. A londoni Közgazdaságtudományi és Politikatudományi Egyetem Satoshi Kanazawa evolúciós pszichológusa, azt állítja, hogy az okos emberek inkább új ötleteket nyitottak, mint sem konzervatív, beszűkült világnézettel rendelkeznének.
Kanazawa egyszer kijelentette: "Az általános értelem, a gondolkodási és az érzelmi képesség, az őseinket evolúciós szempontból előnyben részesítette, hogy nyitottak voltak a problémák újszerű megoldására és elfogadására." Ennek eredményeként az intelligens emberek jobban felismerik és megértik az ilyen újszerű ötleteket és helyzeteket, mint a kevésbé intelligens emberek. "
Ezt megerősíti egy másik tanulmány, melyet a serdülők egészségének országos longitudinális tanulmánya folytatott. Az eredmények azt mutatták, hogy az átlagosan átlagolt, 106-os IQ értékű fiatal felnőttek "nagyon liberálisnak" számítanak, ellentétben azokkal, amelyek "nagyon konzervatívnak" bizonyulnak, és alacsonyabb IQ-szintet mutattak. Ez megerősítette a Kazanawas-állítást, amit korábban említettünk.
Egy másik tanulmány megállapította, hogy azokban az országokban, amelyekről ismert, hogy konzervatívabbak a politikai nézetek, a polgárok alacsonyabb pontszámot érnek el a matematikai eredmény nemzetközi tesztjeinél.
Összességében arra a következtetésre juthatunk, hogy a nyitott gondolkodás, a társadalmi és a gazdasági liberális nézetek szoros összefüggést mutatnak a magas intelligencia jelenlétekor.
Alkohol fogyasztás
Valószínűleg ennek az oka, az evolúciós növekedésünkben rejlik. Egy kicsit különösnek hangzik, de a tudomány megerősítette valóság alapját. Az alkohol fogyasztása az intelligencia jele lehet.
Ismét Satoshi Kanazawa és munkatársai tanulmányt készítettek, amely ezúttal fiatal briteket és amerikaiakat is tartalmazott. Az eredmények azt mutatták, hogy a magasabb IQ-t elért tizenévesek több alkoholt fogyasztanak a felnőttkorban, szemben a többiekkel, akik kevésbé intelligensek.
Általában a tinédzsereknél mért magas IQ leginkább az egészségi szokásain alapult. Másrészt ugyanaz a korreláció bizonyult relevánsnak az alkoholfogyasztás szempontjából. Kanazava kifejti, hogy ezek az eredmények az intelligens egyének természeti képességének evolúciós új értékek kifejlesztésére gyakorolt hatását reprezentálják. Azért a mérték fontossága, nem elkerülendő hányados ebben a tanulmányban.
Rendetlenség
Az intelligens, kreatív emberek gyakran szétszórtak, éppen ezért, az otthonukat is jellemzően áthatja egy fajta káosz. Ezt persze ők tökéletesen rendben tartják fejben, nekik ez a kényelmes környezet. És hogy honnan, miből ered? Az intelligens emberek legtöbbször kiegyensúlyozottabbak, míg egy rendszerető embereknél komoly szorongásról, addiktív állapotról árulkodhat a rendmánia.
Az intelligens emberek nem azt tartják a legfontosabbnak az életben, hogy minden tányér legyen elmosogatva evés után, mert figyelmük ettől lényegesebb dolgokon pihen. A tányér meg fog várni holnap is-mondják. Értelmi képességeiket, kreatív energiáikat pedig olyan dolgokba fektetik, amikkel előre mozdíthatják a személyes vagy más emberek életét.
Éjjeli üzemmód
Az intelligens emberek egyik legerősebb árulkodó jele, hogy agyuk teljesen máshogy működik, mint az alacsonyabb IQ-val rendelkezőké. Amíg az utóbbiak ébredéskor aktívabbak és nap végére kimerülnek, majd agyuk pihenésért kiállt, addig a magasabb IQ-val rendelkező emberek lassabban töltik fel magukat a mindennapi rutinhoz.
Mikor végre lecsendesedik a napjuk, az agyuk szárnyra kap és nagyobb aktivitást mutat. Az a sok ötlet, információ és gondolat nem hagyja, hogy az agy megpihenjen és az „én idő” alkalmával beindulnak a kerekek. Sokkal hatékonyabbak éjjel, mint napközben, ezért van az, hogy képesek pár óra alvás ellenére is, újra és újra éjszakai üzemmódba kapcsolni. Egyszerűen máshogy működik a bioritmusuk.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Kommentek