A 11 legmeglepőbb dolog New York-ban
Reggeltől estig lehetne a kulturális, szokás vagy éppen ízlésbeli különbségeket sorolni Európa és Amerika között, azonban az itt következő sorokban szeretnék kiemelni 11 olyan dolgot, amit a leginkább érdekesnek találok New York-ban. Nem merem állítani, hogy ez mind így történik az egész kontinensen, mint ahogyan azt sem, hogy ezek nem lehetnek esetleg jellemzőek valamelyik európai nagyvárosra, azonban úgy gondolom, hogy ezek azok, amelyek más, hozzám hasonló kulturális és szociális környezetben élő emberek számára is érdekesek lehetnek.
Süti és limonádé
Kisgyerekek ülnek egy asztal mögött, amin kancsóban limonádé, csokis kekszek és színes cupcakek vannak. Nos, ez sem egy filmes jelenet, hanem bizony a valóság. Az árak kézzel vannak papírokra elírva, és többnyire az is, hogy mire gyűjtik az összeget. Nem feltétlenül kell, hogy karitatív szervezetek jussanak az eszünkbe, láttam olyan kisfiút, aki kosárlabdát szeretett volna venni. Persze a gyerekek nincsenek csak úgy kirakva az utcára, a szüleik általában tisztes távolból, de azért a közelben maradva figyelik őket. Mindenesetre szerintem nem rossz dolog, hogy már 7-8 évesen hozzászoknak, hogy hogyan mennek ezek az üzleti dolgok.
Fagyhalál
Minden zárható helységet – függetlenül attól, hogy az egy egész bevásárlóközpont, egy étterem, egy metrókocsi vagy egy WC, próbálnak 20 fok alá hűteni. Ez elsőre mindig fantasztikusnak tűnik a forró nyári hőségben, azonban kevésbé kellemes, amikor éjjel 1-kor odakint is csak 15 fok van.
Futárok
Az ételeket vagy elvitelre rendelik, ami annyit tesz, hogy leadják telefonon vagy online a rendelést, majd elmennek a kis csomag ételért, mire az elkészül. A másik a nálunk is bevált módon működő megoldás, telefonon vagy online történő házhozszállítás rendelése. Azonban mivel itt nem próbálnak több megyényi területet (jó, ez egy kicsit túlzás, de senki ne mondja, hogy logikus dolog, amikor egy futár a 16. kerületből a 3-ba szállít ételt) lefedni az éttermek, nem csak a nagyon szűk környékre szállítanak, ezért gyakorlatilag csak biciklis ételfutárokat látni, belőlük viszont nagyon sokat, különösen az esti órákban.
Taxik
Taxikból tényleg annyi van, hogy nem hogy Dunát, hanem szerintem minden Európában található folyóvizet meg lehetne velük rekeszteni. Minden második vagy harmadik autó sárga, és minden út szélén áll legalább egy ember, aki próbálja őket leinteni. Érdekes módon olyat még nem láttam, akinek sikerült volna.
Asztal az étteremben
Ugye mindenkinek megvan a jelent, amikor a filmekben asztalért könyörögnek egy-egy étteremben vagy próbálják lefizetni a vendégeket fogadó hostesst? Nos, ez nem túlzás, gyakorlatilag tényleg így történik a felkapottabb helyeken. Volt egy foglalásunk 7 órára, 18:55-kor érkeztünk, kaptunk egy csipogót, ami az elkészült asztalunkat hivatott majd jelezni. Addig a többi várakozó vendéggel egyetemben a pultnál iszogattunk. A legjobb az egészben, hogy olyannyira természetes és bevett szokás, és senki sem háborodik fel, nem rendez jelenetet, csak mert várnia kell 15-30 percet (mondjuk mi 50-et vártunk és ezt is túléltük).
Mosodák
Mindig jópofa dolognak tartottam a mosodákat, a filmekben mindig olyan jónak tűnt, amikor a főszereplő lecsattog a legközelebbibe, megismerkedik élete szerelmével vagy az új legjobb barátjával. Éppen ezért már Budapesten is eljátszottam a gondolattal, hogy akkor én bizony a következő adag szennyest mosodában tisztára mosni, azonban mindig a lustaságom és józan eszem győzött, és egyszerűen csak bevágtam őket a saját mosógépembe. Azonban itt tényleg minden, szó szerint MINDENKI mosodába hordja a ruháit, és vagy otthagyja kitisztíttatni vagy magának dobja be egy gépbe, megvárja, míg lejár a mosás, majd átpakolja a cuccait egy szárítógépbe. Elsőre nagyon szórakoztató volt, hosszú távon nem hinném, hogy bárki is élvezné ezt.
Flakonvadászok
A műanyag flakonokat visszaváltják 5 centért, ezért vannak, akik ezek összegyűjtését hivatásszerűen végzik. Konkrétan bevásárlókocsikat tologatva és a télapóénál is nagyobb batyuval mennek - sokszor teljesen jól szituált, átlagos - emberek az utcán, amibe a földről vagy éppen a kukákból gyűjtögetik a palackokat. Ilyen mennyiségben nyilván jó kis mellékkereset, de azért lássuk be, egy kicsit fura.
Hangerő
Mindenki hangosan beszél. Mindegy, hogy az utcán, a metrón, étteremben, boltban beszélgetnek az emberek, nagyon hangosak. Elképzelhető, hogy csak azzal hívják fel a figyelmemet ennyire, hogy a szokásos enyelgős small talk-okat valami a mi világunkon kívüli frekvencián folytatják le, aminek köszönhetően az egész egy kacarászó visongatásnak hat… annyi biztos, hogy elég hangosan csinálják.
Jósdák
Kb. minden öt utcára jut egy jósda. Piros bársonyfüggöny, a kirakatban üveggömb, a bejárat előtt dohányzó, színes kendős fekete göndör hajú, piros körmű hölgy, éppen, mint a nagy könyvekben. Eddig nem láttam még egybe sem bemenni embert, sem kijönni onnan, de valami oka csak van, hogy ennyi van belőlük.
Figyelemfelhívás
A számomra legmeglepőbb és legpozitívabb, hogy mennyi mindenre próbálják felhívni az emberek figyelmét a metrókon. A lépcsőktől kezdve a megállókon keresztül mindenhová ki van írva, hogy az emberek figyeljenek egymásra, és bármi problémát, szokatlan vagy aggodalomra okot adó dolgot észlelnek, azonnal értesítsék a közelben található rendőröket vagy a metró illetékes személyzetét. Láttam plakátot arról, hogy milyen segélyszámot kell hívni, ha fennáll a veszélye, hogy valaki elveszíti az otthonát és hajléktalanná válik. A reklámok mellett arról is lehet a metrókocsikban olvasni, hogy a nagy tömeg nem ok arra, hogy bárkit is szexuális zaklatás érjen, sőt, leírják azt is, hogy ennek szóvá tétele vagy a segítség kérése miatt senki se érezze magát kellemetlenül vagy véletlenül se merüljön fel benne szégyenérzet, ha segítségre szorul.
ATM-ek
Nagyon sok kisboltban és gyorsétteremben van ATM, mármint bent. Persze kártyával is lehet fizetni, de ha valaki mégsem akarna, akkor megteheti, hogy ott helyben leveszi az összeget a számlájáról és készpénzzel fizet.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Kommentek