A nyári hőség veszélyei
A nyári melegben jelentősen megnő a rosszullétek száma. Érdemes tehát odafigyelnünk a megfelelő folyadékbevitel mellett egyéb dolgokra is. Lássuk mik a különösebb veszélyei a kánikulának.
Tartós melegben a szervezetünk nagyobb igénybevételnek van kitéve. Ilyenkor gyakrabban lépnek fel különböző gyulladások, valamint nagyobb az esélye a szívinfarktusnak és az embóliának is.
Hőszabályozó rendszerünk is jobban meg van terhelve, ugyanis folyamatosan hűtenie kell a testünket. Ezért fokozottan izzadunk, melynek okán fontos a folyamatos folyadékpótlás, különben kiszáradunk. Ha szájszárazságot, fejfájást vagy hányingert éreztek, mindenképp igyatok, hiszen ezek már a kiszáradás korai jelei! Különösen oda kell figyelni a csecsemőkre, kisgyerekekre és az idősekre, hiszen az ő folyadékháztartásuk kevésbé stabil, tehát hamarabb rosszul lehetnek, ha nem isznak eleget.
Az izzadsággal sok ásványi anyagot vesztünk, amit szintén pótolni kell. Sok magnézium kiürül ilyenkor a szervezetből, ami ingerlékenységhez, fáradtsághoz vezet. A nagy kálium veszteség pedig izomgörcsöt okoz. Ezekből is látszik tehát, hogy mennyire fontos a megfelelő ásványi anyag bevitel.
Az immunrendszerünk is nagyobb támadásnak van kitéve, mert a melegben a kórokozók jobban szaporodnak, így pedig előfordulhat, hogy megfázunk, pedig rekkenő hőség van. Megfelelő C-vitamin bevitellel ez elkerülhető.
A kánikula megzavarja az idegrendszeri folyamatokat is. A depressziós betegek ilyenkor gyakran letargiába esnek. Felléphetnek alvászavarok is. Csökken a koncentrációs képesség is, ezért több a közúti baleset. Fontos, hogy kipihenten üljetek a volán mögé, és lehetőleg este, mikor már hűvös van!
Hogy mit lehet tenni? Fogyasszatok elegendő folyadékot, különös gondot fordítva a csecsemőkre, a kisgyerekekre, és az öregekre-ahogyan ezt már korábban is említettem. Ezen kívül kerüljétek az erős, csípős, fűszeres ételeket, mert ezek növelik a verejtékmirigyek működését. Ne egyetek sós és cukros ételeket, mert ezek vizet vonnak ki a szervezetből. A vacsorát pedig időzítsétek kora estére, és lehetőleg valamilyen könnyű ételt fogyasszatok!
A nagy hőség mindenkire máshogy hat, van, aki annyira érzékeny rá, hogy munkaképtelenné válik. Fontos, hogy mindenki tisztában legyen vele, hogy szervezete miképpen reagál a melegre, és ehhez mérten végezze a tevékenységeit!
Még egy fontos dolog: 12:00 és 15:00 között ne tartózkodjatok a napon, mert ilyenkor a legnagyobb a leéégés veszélye! Ha pedig kifekszetek napozni, használjatok naptejet! Ez azért lényeges, mert a gyakori leéégés bőrrákhoz vezethet a későbbiekben.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Kommentek