Edző, coach, költő - Ilyés Gyula, a Veresi Küzdősport Egyesület vezetője
Ilyés Gyula duci kisgyermekként az iskolatársai folyamatos csúfolódásának és piszkálódásának volt kitéve, mindezt megelégelve döntött úgy, hogy judo edzésekre fog járni, hogy megvédhesse magát. A harcművészettől azonban sokkal többet kapott, mint egy-két ügyes fogás és az önvédelem, hiszen egy egészen új világ nyílt ki előtte, ami révén nem csupán fizikailag, hanem mentálisan és lelkileg is rengeteget fejlődött.
Manapság már a Veresi Küzdősport Egyesület növendékeit fertőzi meg a judo szeretetével, emellett pedig iskolai tanulmányaik sikerességében is igyekszik motiválni őket. A gyermekek mellett élsportólókat készít fel coach-ként, hogy a sport világában és magánéletükben egyaránt helyt tudjanak állni. Ja, és azt még nem is említettük, hogy verseket is ír!
Ritkán találkozni olyan emberrel, aki olyan hatalmas szenvedéllyel mesélne hivatásáról, mint Ilyés Gyula. Azonban lehet, hogy a hivatás szó ebben az esetben nem is teljesen megfelelő, hiszen Gyula nem munkaként, sokkal inkább életformaként tekint a sportolásra. Így hamar egyértelművé válik, egyáltalán nem az a célja, hogy növendékei minél több kiváló sporteredményt mutassanak fel –pedig ezekből a Veresi Küzdősport Egyesületben cseppet sincs hiány-, hanem, hogy a sportolás és harcművészet segítségével egy olyan útra lépjenek az életben, amely egész személyiségüket képes építeni és formálni.
Ilyés Gyula
Az edző, aki maga is ötszörös magyar bajnok, 2006-ban alapította a Veresi Küzdősport Egyesületet, amely a kistérség egyik meghatározó egyesülete lett, módszertana, szakmai munkája modell értékű, számos újonnan alapított egyesület számára követendő példa. Itt azonban nem csak a harcművészet rejtelmeivel ismerkedhetnek meg a gyermekek, de bizony lelki és személyiségfejlődésük is hatalmas szerepet kap. Ilyés Gyula szerint az egyesület egy igazi közösség, ahol igyekeznek odafigyelni a növendékek tanulmányi előmenetelére is – akiknek szükségük van rá, mentorálást, segítséget kaphatnak kortársaiktól, hogy egy-egy tantárgyból még felkészültebbek legyenek, az egyesületnek saját könyvtára van, ahonnan a tagok könyveket kölcsönözhetnek ki azért cserébe, ha az olvasottakat megosztják a többiekkel. Az egyesület büszke lehet az eddig elért eredményekre, ugyanis 6 különböző sportágban 58 eb és vb, 21 világkupa érem, illetve 74 országos bajnoki cím mutatja, hogy tagjai komolyan veszik a felkészülést. Azonban Gyula elmondása szerint nem szeretnének versenyistállót csinálni, szó sincs arról, hogy bárkiből is kikényszerítenék az eredményeket, éppen ezért az egyesület tagjai számára nem is teszik kötelezővé a versenyzést.
Véleménye szerint sokkal fontosabb, hogy a tagok egy igazi közösség értékes részének érezhessék magukat, hogy támogassák egymást a felkészülések, edzések során, illetve a magánéletben is igazi barátokká, egymást segítő társakká váljanak.
Saját bevallása szerint egyre nehezebb dolguk van a gyermekekkel, ugyanis a mai világban már cseppet sem egyszerű lekötni a figyelmüket, vagy egyáltalán felkelteni az érdeklődésüket. Mégis úgy gondolja, hogy abszolút megéri a befektetett időt és energiát, hiszen az, ha a sportolás már gyermekkorban az ember életének része lesz, kihat az egész életére, fejlődésére, illetve a magánéletben, munkában elért eredményeire is.
A fiatalok mellett Ilyés Gyula sikeres élsportolókkal, olimpikonokkal is foglalkozik, akiknek coach-ként ad tanácsokat, melyeket az életük bármely területén kamatoztathatnak. Az, hogy a coaching belépett az életébe, utólag igazi sorsszerű eseménynek tűnik, hiszen ennek révén ismerte meg feleségét, Ilyés-Dubecz Dorottyát, aki mai napig támasza és mentora egyben.
Ilyés-Dubecz Dorottya és Ilyés Gyula
Bár elsőre elképzelni is nehéz, hogy az egyesület, a coaching és a kiegyensúlyozott magánélete mellett még hogyan férhet bele Ilyés Gyula életébe, azonban ha teheti, verseket ír. Ráadásul igyekszik másokhoz is közelebb vinni az irodalom szeretetét, ugyanis nem egyszer szerveztek már felolvasó esetet, amellyel kapcsolatban az volt a legnagyobb elismerést és abszolút pozitív visszajelzést az jelentette, hogy az esemény teltházas volt.
Gyula célja, hogy minél több időt tölthessen a családjával, a hozzá hasonlóan a sport szeretetével fertőzött 30 éves lányával, 11 éves fiával és 5 éves unokájával. A hivatásában pedig arra törekszik, hogy egészséges, becsületes gyermeket neveljenek, akik hozzá hasonlóan a sportolás szerelmeseivé válnak, és képesek rendületlenül küzdeni az álmaikért.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Kommentek