Karrier vagy magánélet?
A héten volt szerencsém részt venni egy előadássorozaton, ahol sikeres magyar üzletasszonyok fejtették ki a véleményüket olyan kérdésekben, amelyek minden, különösen versenyszférában dolgozó nőt érintenek. Karrier vagy magánélet? Összeegyeztethető-e a kettő? És ha igen, mely belénk kódolt szerepekről kell lemondanunk érte? Hogyan boldogulhat egy törékeny nő az üzleti életben?
Mindegyikőjüknél ugyanúgy kezdődött. Önmegvalósításra és anyagi függetlenségre vágytak, nem szerettek volna senkitől sem függni a férfiak által irányított világban, és ezért büszkeségüket félretéve, minden lehetőséget kihasználva belevágtak, és mára globális cégek felsővezetői. A legnagyobb kihívásnak a belső félelmek leküzdését tartják, amelyekkel minden nap szembe kell szállni, hogy ne legyenek gátjai a haladásnak. A saját ego-gyilkosaik ellen nekik a meditáció, a sport és életvezetési tanácsadó segített. Ez mind szép és jó. De kérdezem én, határaink ilyen fokú feszegetése biztosan emberi? A felborult szerepeknek nem túl súlyosak a társadalmi következményei?
Alig vártam, hogy rátérjenek a magánéleti kérdésekre. Egyikük, a Forbes magazin felmérése szerint is az egyik legbefolyásosabb magyar nő, háromgyermekes családanya. Leesett az állunk. Miután kivetítve végigmutogatta a családi albumot, és megosztotta velünk személyes tapasztalatait a témában, az első gondolatom az volt, hogy na, én erre sosem lennék képes. És nem csak, mert nincsen kellő önbizalmam ahhoz, hogy meg tudjam csinálni; hanem mert annak ellenére, hogy tisztelem és becsülöm a kitartását; olyan alapvető női szerepekről kellett lemondania karrierje érdekében, amikről én sosem lennék hajlandó.
Tehát mielőtt azt hinnénk, hogy a sikeres nők, akik bombázó feleségek, háziasszonyok és édesanyák is egyben, olyan szuperképességekkel rendelkeznek, amelyekkel az élet minden területén a maximumot képesek hozni, nagyon is tévedünk. Az említett hölgy kevés időt tölt a családjával, a felelősség sokszor a férjére, a dadusra és a nagyszülőkre hárul. Szoros időbeosztása miatt takarítónő viszi a háztartást, és a főzés sem az ő szakterülete. Nem említette, de óhatatlanul is felmerül a kérdés, hogy érezheti magát a férje. Nem fosztja-e meg férfiasságától azzal, hogy ő nőként sokkal elismertebb, klasszisokkal többet keres, és a háztartásban és gyermeknevelésben is a férfié a nagyobb szelet? Szívesen részt vennék egy előadáson, ahol karrierista nők férjei szólalnak fel.
Persze ki vagyok én, hogy pálcát törjek mások felett, hiszen mindannyian másban leljük örömünket, és így is nagyra értékelem azt az őszinteséget, amellyel közelebb hozta számomra azt a világot, amit eddig nem ismertem.
Minden idők legnagyobb felfedezése, hogy az ember meg tudja változtatni a jövőjét pusztán azáltal, hogy megváltoztatja a hozzáállását.” – Oprah Winfrey
Sosem vágytam nagy karrierre, de önmegvalósításra igen. Véleményem szerint a világ akkor működik helyesen, ha minden egyes ember beleteszi azt, amiben tehetséges. Valakinek az önmegvalósításra tett kísérletei dicsőséghez vezetnek; és teljesen érthető, hogy a bezsebelt elismerések ellehetetlenítik, hogy erről az útról valaha is letérjen. Mert önerőből a csúcsra jutni igazán becsülendő, talán a leghatékonyabb önbizalomnövelő-tréning, még ha a cél érdekében sok mindenről le is kell mondani. Nem állítom azt, hogy ezek a sikeres nők lemondtak a magánéletükről a hírnév érdekében, de azt teljesen más minőségben élik meg. Sokan egyedülállók, nagyvilági életet élnek; mások egy olyan emberhez mentek feleségül, aki zokszó nélkül megbújik a háttérben, és ha kell, teljes mellszélességgel támogatja őket döntéseikben. Mindenkinek saját magának kell eldöntenie, melyik út fontosabb az életében, de sosem szabad megfeledkezni arról, hogy az, ami az egónkat simogatja, ugyanolyan könnyen a mélybe is lökhet.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Kommentek