Makacsabb az embernél is – Volkswagen up! és e-up! teszt II. rész
A márka legkisebb modellje tud meglepetést okozni. Nem is keveset!
A Volkswagen up! személyében egy sokoldalú modellt ismerhettem meg. Nem csupán azért, mert a német márka legkisebbike, hanem egyben a MOL Limo flottájának egyik leggyakoribb tagja. Mindemellett pedig nem csak benzines, tisztán elektromos változat is készült belőle. Ez utóbbi is elérhető a MOL-nál és bármikor kibérelheted, a sima up!-pal megegyező összegben, 68 forintos percdíjért. A sokoldalúság tovább boncolható, hiszen az up!-ból kétajtós és négyajtós kivitel is létezik. A kétajtós hátsókerék-meghajtású, a négyajtóst space up!-nak hívják.
2011 óta gyártják a modellt, vagyis lassacskán már 10 éve. Összeszerelését tőlünk nem messze, Pozsonyban végzik. A városi kisautó egyik különlegessége, hogy saját platformot fejlesztett hozzá a Volkswagen, pedig éppenséggel épülhetett volna a Polo architektúrájára is, viszont abban az esetben nehezebb lenne az egész kasztni.
Az up!-ok formavilágát és funkcionalitását tekintve nem sokban térnek el a MOL flottában szintén jelenlévő Smartoktól. Ezzel ellentétben műszakilag viszont már sokkal inkább. A Smart ForTwo, ForFour, a Volkswagen up! és e-up! típusok kocka alakja nem is passzolhatna jobban a belvárosi környezetbe. A 3,54 méter hosszú, (vagy inkább rövid) cirkálóval boldogabbak a mindennapok, könnyebb a parkolás! Amennyiben Limo zónán belül parkolod le az autót, egy forintot sem kell fizetned érte.
Ha up!-ot szeretnél bérelni a MOL-tól, érdemes tudnod, hogy a flottában nem csak benzines és elektromos up!-ok vannak, hanem a benzinesen belül léteznek automata, illetve kéziváltós verziók! Véleményem szerint fontos informálódni ezekről, ugyanis vannak olyan sofőrök, akik a manuális sebességváltót preferálják, ahogyan én is, ám vannak, akik a belvárosi forgalomban kézenfekvőbb megoldásnak találnak egy automatát. Az up!-ok esetében sem feltétlen mindegy, hogy melyiket választod, hiszen ahogy a címben is írtam, érhetnek meglepetések.
Egy adott típus, jelen esetben az up! konstrukciójának esetében rengeteget számít, hogy hogyan és miből rakták össze. Rangsoroltam a három kivitelt és nálam az e-up! került a dobogó legfelső fokára, azt követi a benzines, kéziváltós up!, a bronzérem kizárásos alapon pedig az automata váltós up!-é lett.
Volkswagen e-up!
Az e-up! semmilyen tekintetben nem okozott csalódást. Abszolút hozza a konszerntől elvárt minőséget még akkor is, ha egy fillérekért kibérelhető városi kisautóról van szó. Márpedig egy bérautónak pontosan ilyennek kell lennie! Kívülről főként a zöld rendszám, valamint a csomagtartó ajtaján látható e-up! jelzés különbözteti meg benzines társaitól, a beltérben szintén az e-up! jelzés tudatja az utasokkal, hogy egy frankó elektromos kisautóval közlekednek. A különösen sötétben érvényesülő kék színű hangulatvilágítás pedig kellemesebbé varázsolja a kisautó hangulatát, és magát az utazást.
Négy fő számára mindenképpen tágas, legyen szó fiatalokról, vagy termetesebb felnőttekről. A jármű minden olyan funkcióval fel van szerelve, amire egy rövidebb utacska során szükség lehet, kezdve a Bluetooth-tól, a klímán és az első ülésekbe szerelt ülésfűtésen át egészen a pohártartókig, amikből a Smarthoz hasonló módon egy elől egy pedig a kardánalagúton hátul található.
Az okozott egyes egyedül hiányérzetet, hogy nincs az autóban parkolóradar. A műszerfalon analóg órák mutatják a sebességet, a jármű töltöttségi szintjét, illetve azt is, hogy fékezésnél, vagy menet közben, (akár Eco, vagy Eco+ üzemmódban haladva) mennyi energia töltődik vissza a villanymotorba. Az e-up!-ban multifunkciós kormány van, a benzines társaknál hiányoltam, hogy kispórolták onnan a vezérlőgombokat.
Az e-up! elektromos hatótávja 265 km, az elektromotor teljesítménye 82 lóerő. A végsebesség 130 km/h, nulláról pedig 12,5 másodperc alatt gyorsul fel az 1,200 kilós villanyautó. Akkumulátora 36,8 kWh, csomagtartójának kapacitása 251 liter.
Az e-up!-ban ülve elsők közt figyeltem fel arra, hogy lényegesen másként nyeri vissza a fékenergiát, mint mondjuk a Smart. A Smartnál, legyen az ForTwo vagy ForFour, édes mindegy, szinte sosem kellett a fékre lépnem, ha lassult előttem a sor, annyira aktívan töltődött vissza az energia még araszolgatáskor is. Az e-up!-nál már más a helyzet, sokkal gyakrabban kellett a jobb lábamat a másik pedálra (is) helyeznem.
Volkswagen up!
A MOL Limo flottában szereplő négyajtós up!-ok, helyesebben space up!-ok 23 centiméterrel hosszabbak a kétajtós kiviteleknél. Fordulókörük a Smartéhoz hasonlóan pici, így gyerekjáték velük közlekedni. Az 1,0 literes benzinmotor ugyan csendes, de selymesnek nem mondanám a járását. Erőátviteli rendszerként a 6,200-as fordulaton megmutatkozó 75 lóerőhöz az ötfokozatú manuális váltóst javaslom, a fokozatok közt ugyanis igen finoman, „vajszerűen” lehet váltogatni. A futóművel sem volt gond, kellőképpen kiegyenlítette a kisautó felfüggesztése az úthibákat.
A belső égésű motoros verziók jóval könnyebbek az elektromos akkumulátor csomag hiánya végett, mindössze 929 kg-ot nyomnak. Csomagterük a hátsó ülések döntésével 251 literről 951-re bővíthető. A benzinzes up!-ok végsebessége 171 km/h, de viszont lomhább az e-up!-nál (0-100 km/h 13,2 mp). Városban átlagosan 5,9 litert fogyaszt az autó, illetve a zéró emissziójú elektromossal szemben 108 g/km a károsanyag-kibocsátás. Azt olvastam róla, hogy nem lehetetlen 5,0 liter/100 km alá vinni a fogyasztását, úgyhogy semmiképp se száguldozz, lobogjon inkább ez célként a szemed előtt!
Itt jön képbe az automata váltó. A Volkswagen ugyanis azért fejlesztette ki, hogy a fogyasztást a legminimálisabb mértékűre lehessen redukálni. Azt gondolom, ha az 5,0 litert célzod, akkor az automata váltós lesz a te autód! Ez a véleményem szerint furcsán működő, kézzel is vezérelhető automata váltó az ASG nevet kapta. A 75 lóerős verzióval közlekedve 100 kilométerenként akár egy deciliter üzemanyag megspórolható. A váltó összességében 30 kg-ot nyom, mindössze 3 kg-mal nehezebb, mint a manuális váltóberendezés.
Legközelebb a Kia városi kisautóját, a Picantót vetem górcső alá, melyről elöljáróban elárulhatom, hogy szintén a flotta egyik legnépszerűbbike, emellett kategóriájában csaknem a legnagyobb csomagtér-kapacitással büszkélkedhet!
Smart EQ ForTwo és ForFour tesztemet olvastad már?
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Kommentek