Nem csak nevében nagy – Opel Insignia Grand Sport Gsi
Régen volt, 2017-et írunk. Az Opel történetében legalább két komoly fordulat történt ebben az évben. Talán a legfontosabb, hogy a GM eladta az Opelt a PSA csoportnak, azaz ismertebb nevén a Peugeot-nak. A másik, szintén említésre méltó esemény, hogy megjelent az Insignia második generációja, egyszersmind a márka utolsó olyan modellje, amelyet még nem a Peugeot csoport formai irányzata határozott meg.
Hogy jó vagy rossz hír-e, hogy nem francia-német, hanem még amerikai-német autóról van szó, az mindenképpen ízlés dolga. Annyi viszont egészen biztosan igaz, hogy nehéz még a mai napig is megemészteni, hogy egy ennyire hagyományosan „német” márka miként fog francia kezekben muzsikálni. Dolgoztam olyan cégnél a 90-es évek végén, 2000-es évek elején, ahol egyszerűen lehetetlen volt az olyasfajta elképzelés, hogy francia autót válasszunk magunknak céges gépjármű gyanánt. Maradt tehát a két német tömegmárka, az Opel és a Ford. Már amennyiben ezt a két amerikai márkát németnek lehet tekinteni. Szentgotthárd óta ugyanis akár lehetett volna magyar is. Mindegy is, a lényeg most az, hogy meglehetősen különleges tesztautót kaptunk az Opeltől, az Insignia Grand Sportot, amely elnevezés az 5 ajtós változatot jelöli. Az egyszerűsített modellkínálat eredményeként a 4 ajtós változat megszűnt, így maradt az 5 ajtós és a kombi, amelynek a neve Sport és Country Tourer lett.
Az elnevezés teljesen találó, hiszen az Insignia jócskán a kategória felső mérethatárait feszegeti a közel 4,9m hosszával és arányaival, másfelől a tesztelt Gsi változat egyedi felszereltsége és kiegészítői miatt igencsak sportosnak nevezhető.
Feltűnő és extravagáns a teljes megjelenése. Első látásra azonnal megütközünk a szokatlan zöld színén, amely rendkívül megosztó választás lehet. Valakinek vagy tetszik, vagy egyáltalán nem. Az garantált, hogy érzelem nélkül lehetetlen elmenni mellette. Másfelől viszont biztos, hogy jócskán a pénztárcába kell nyúlni ezért az érzésért. Egész pontosan 775 ezer forintot kell érte fizetni. Nem kevés pénz, de garantálja, hogy nagyon-nagyon kevés hasonlóval fogunk találkozni. Számtalan embert ismerek, elsősorban hölgyeket, akik egyáltalán nem boldogok, ha máson ugyanolyan ruhát látnak, mint amilyen rajtuk is van. Többek között nekik is készült ez a fényezés.
A szín viszont csak egy, abból a rengeteg kiegészítőből, amely az egyébként is szemet gyönyörködtető Insigniát kiemeli a tömegből. Az első és hátsó lökhárítók egyedi légbeömlői, a krómozott hátsó kipufogóvégek és a hatalmas 20” -os könnyűfém kerekek mind arról gondoskodnak, hogy kiríjon a tömegből és a tömegmárkák sorából az Opel zászlóshajója.
A sportos formaterv nem csak a meglepően alacsony 1455 milliméter magasság miatt érezzük, hanem a teljes vonalvezetésén, elnyújtott és lendületes ívei miatt érzékelhető.Látni és látszani. Az Insignia esetében ez a mondás különösen igaz. Az új fejlesztésű Intellilux LED Mátrix fényszórók 400 méteres látótávolságot ígérnek, illetve képesek arra, hogy a szemből érkező autók irányában kitakarják a fénysugarakat, így tompítják az elvakítás esélyét, miközben az út többi részét továbbra is azonos erősséggel világítják meg.
Az Insignia belső tere szintén tartogat különlegességeket. Ezek közül a leginkább feltűnő és különleges a Gsi felszereltséghez elérhető AGR (független ergonómiai központ) által tanúsított masszázs funkcióval ellátott első sportülések.
Nemcsak mutatósak, hanem valóban kiváló tartást és kényelmet biztosítanak. Természetesen a bőrbevonatú ülések szellőztethetőek, illetve a téli hónapokban fűthetőek is. Fűthető a kormány és a hátsó üléssor is.
Hasonló módon és elrendezésben, mint a többi Opelben, a vezető két digitális felületet lát maga előtt. A műszerfal a digitális és analóg kijelzést kombinálja oly módon, hogy a középső területen egy digitális felület van, amely ötletesen átnyúlik baloldalon a fordulatszámmérő, jobb oldalon pedig az üzemanyag szintmérő és a vízhőmérséklet analóg mutatóihoz. A megoldás kétségkívül egyedivé teszi a látványt. A digitális területen kétféle elrendezés közül választhatunk, ennek ellenére én hiányoltam a technológiában rejlő variálhatóság, grafika szélesebb körű, szebb kihasználását.
A másik digitális terület a középkonzol tetején elhelyezett nagyméretű 8” -os színes kijelző. Az Opel a mostani belső tér elrendezési trendekkel ellentétben nem emelte ki a kijelzőt a műszerfalból, szimmetrikusan a két középső légbeömlő között találjuk meg. Ez egyáltalán nem probléma, remekül rálátni, könnyen el lehet érni az érintőképernyős felületet. Ami nekem itt sem tetszett annyira az a grafika. Talán az egyszerűségre törekedtek a tervezők, ami a kezelhetőségben meg is mutatkozik, viszont így túlságosan basic és régies lett a megjelenés. Az is igaz, hogy nagy valószínűséggel keveset látjuk ezt a felületet, hiszen a mobiltelefon kitükrözésével annak grafikája foglalja el a képernyőt
Már nyoma sincs annak a korábbi koncepciónak, hogy a vezető és az utasok körül túlságosan kevés pakoló hely található. Rengeteg a különböző méretű nyílás, fiók, rekesz, ahová a holmijaink elhelyezhetőek. A telefont, amennyiben nem akarjuk kitükrözni USB kábelen keresztül, tölthetjük vezeték nélkül is az erre kialakított helyen. Nem állítom, hogy prémium kategóriák szintjén van a belső anyaghasználat, de azt nagyon-nagyon megközelíti. Az immáron konszerntárs Peugeot 508 esetében jobb volt a környezeti komfortérzetem. Az Opel érezhetően sportosabb vonalat képvisel és talán életem egyik legkényelmesebb vezetőülését kínálta.
Bár a két első ülésen utazók ülései utánozhatatlanok, de a hátsó sorban ülőknek sincs okuk a panaszra. Kényelmes és megfelelően nagy az Insignia hátsó lábtere. A 4,9 méter arra is elegendő, hogy a csomagtartó méretében sem kell kompromisszumot kötni. Alaphelyzetben 490 liter az űrmérete, melyet a hátsó ülések lehajtásával akár 1450 literig tudunk bővíteni.
A Gsi esetén elmaradhatatlan a motor, illetve a hajtás megemlítése. A 210 lóerős dízelmotor egy adaptív négykerékhajtással párosul, amelyhez kizárólag egy 8 sebességes automata váltó kapcsolódhat. Kétféle vezetési mód közül választhatunk, amelyből a Sport változatnál érezhetően nagyobb teljesítményt présel ki a motor magából. Kifejezetten jó gyorsulást és gyorsulási élményt kapunk az autótól, hiszen 7 másodperc alatt gyorsítja az 1700 kilónál is nehezebb autót a motor 100km/h-ra. Mondhatom nyugodtan, hogy egy sportautó és egy limuzin találkozásából született az Opel Insignia Gsi. A találkozás viszont egy meglehetősen borsos eladási árat eredményezett, ugyanis a tesztelt autó, egyébiránt pazar felszereltségével, 17,7 millió forintos listaárral rendelkezett úgy, hogy még mindig nem volt kihasználva az összes választható opció, például az adaptív tempomat.
A számos kényelmi és biztonsági tartozékkal ellátott Insignia egyáltalán nem él aszkéta életet, már amennyiben a folyadékfogyasztására gondolunk. A nálunk töltött 1 hét alatt 9,6 literes átlagfogyasztást mértünk, autópálya túlsúllyal. Városban 11-12l között fogyaszt az autó.
Az Opel Insignia Gsi egy feltűnő, különleges autó. Semmiképpen nem tömegcikk, hiába tartjuk az Opelt tömegmárkának. Kényelmes, rendkívül gyors autó, amely tervezésénél a biztonságot is előtérbe helyezték.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Kommentek