Salgótarján és környékének látnivalói
Salgótarjánban születtem, és ott is nőttem fel. Aki járt már arrafelé, az biztosan tudja, hogy nagyon szép a táj, gyönyörű hegyek veszik körül ezt a völgyvárost. Ott van például a Karancs-hegység, ahová ha kisétáltok a kijelölt turista útvonalon, egy kilátóhoz fogtok érkezni. Erről a kilátóról jól be lehet látni a vidéket.
Városunk jelképe a Kálvária-domb, ahol megtekinthető Jézus szenvedésének 14 stációja keresztek formájában. Majd a dombtetőre kiérve csodálatos rálátás nyílik a városközpontra. Ha szeretnétek fényképeket készíteni, akkor javaslom, hogy itt tegyétek, hiszen itt lehet lőni a legjobb fotókat Salgótarjánról.
A városközpontban található egy bányamúzeum, mely egykoron valódi bányaként üzemelt. A szénbányászat fontos szerepet játszott a város életében, ám idővel már nem volt gazdaságos. Viszont eredeti állapotban megtekinthetőek a csillék és a többi bányászathoz szükséges eszközök.
Ezenkívül van két kicsi vár is a közelben. Az egyik Somoskőújfalun található, a másik Salgóbányán. A somoskői vár érdekessége, hogy részben a szlovák oldalhoz tartozik. A vár mellett található egy bazaltorgona, ahová emberek százai járnak el, hogy megtekintsék. Nem véletlenül, hiszen ez a bazaltorgona az egész országban egyedülállónak számít. Ha inkább a salgóbányai várat szeretnétek megtekinteni, akkor mindenképpen tegyetek egy kitérőt a Geocsodák Házába, ami szint Salgóbányán található. Turista útvonalakat szolgáltatnak, céljuk egy olyan program nyújtása, ami minden korosztály számára élvezetes.
Ha Salgótarjánban jártok, mindenképpen tegyetek kitérőt Ipolytarnócra, ami körülbelül fél óra autó útnyira van szülővárosomtól. Azért érdemes ide elutazni, mert található itt egy ősvilág kiállítás, ami nevéből eredendően ősi állatok lábnyomait, ősi növényeket mutat be. Megtekinthető itt egy három dimenziós film is, amin azt láthatjátok, hogy az őskori állatok miként is néztek ki.
Salgótarjántól 15 percre található egy Kazár nevű falu. Ez a hely azért érdekes, mert itt még az idősebb korosztály tartja a régi palóc hagyományokat. Megnézhetitek, hogy milyen a palóc népviselet, sőt, a lányok fel is próbálhatják a régi szoknyákat! Érdemes megnézni az itt található riolittufát. Ebből a természeti csodából az egész világon csak kettő van, így semmiképpen ne hagyjátok ki, ha ott jártok! Ezenkívül minden év májusában megrendezik ebben a kis faluban a laskafesztivált, ami több ezer látogatót vonzz. Nem véletlenül, hiszen a mi vidékünkön nagyon kedvelt étel a laska.
Biztosan hallottatok már Hollókőről, ha más miatt nem, a hagyományőrző húsvéti rendezvény miatt. Itt még mindig járja az a szokás, hogy húsvétkor a fiúk egy nagy vödör vízzel locsolják meg a lányokat, nehogy elhervadjanak. Mindezt gyönyörű helyi népviseletben teszik. Még mindig állnak a régi palóc házak, ahová betekintést nyerhetünk. Található itt egy vár is, aminek szerepe van a település nevének a kialakulásában. Úgy tartja a legenda, hogy egy fiatal lányt fogva tartott elrablója a várban. Ám a leány keresztanyja egy boszorkány volt, akinek a szolgálói éjszaka hollóvá változva elhordták a vár köveit, így a lány megszabadult. Innen a név: Hollókő. Hollókő ófalu az UNESCO világörökség listáján is szerepel. Salgótarjántól körülbelül 80 km-re található a település.
Ha kedvetek támadt ellátogatni szülővárosomba, ne habozzatok!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Kommentek