'Számomra ez az évad mindent vagy semmit alapon megy' – Interjú Fred Lewis-szal, az Aranyláz Alaszkában szereplőjével
Az idei évben az aranybányászati szezon kezdete egyben a bányászok közti háború kezdetét is jelenti. Rekordmagasságokban az arany ára, így minden bányász a legjobb talaj megtalálásáért és a legtöbb arany kitermelésért küzd. Mivel a jó talaj nagy része már lekötött, a szakemberek kénytelenek mélyebbre ásni a vadonba, hogy megtalálják az áhított aranyteléreket. Fred Lewis, az Aranyláz Alaszkában című sorozat szereplője és a különleges erők veteránja pozitív személyiségével hamar belopta magát a nézők szívébe. Fred már a második évadát tölti a műsorban, de meglehet, hogy ez egyben az utolsó is lesz számára. A Discovery Channel nagy sikerű, Aranyláz Alaszkában című műsorának 12. évadának apropóján kérdeztük a bányászt.
Fred, sok év tapasztalata áll mögötted, mint a speciális erők medikusa, miért döntöttél végül az aranybányászat mellett?
Fred Lewis: Nos, az egyik dolog, amit gyakran nem értenek az emberek a veteránokkal kapcsolatban, hogy a szolgálat után teljes egészében újra fel kell magunkat találni, hacsak nem ugyanazt a munkát fogjuk végezni, mint amit a katonaságban is csináltunk. A katonai éveim alatt orvostudománnyal foglalkoztam, amit nem akartam tovább csinálni. Tiszta lappal indultam újra a világnak, és ki kellett találnom, mivel szeretnék foglalkozni. Az aranybányászat nagyjából a kilencedik dolog, amit kipróbáltam a katonai szolgálatom után, és nagyjából az első, ami igazán megszólított.
2009-ben szereltem le a hadseregből, 14 év szolgálat után. Hét évet koreai nyelvészként és hét évet a különleges erők medikusaként töltöttem. Leszerelés után rögtön egyetemre, állatorvosi tanulmányokra jártam, majd agrikultúrára váltottam át. Ezt követően mezőgazdasági munkálatokba kezdtem, veteránokat is tanítottam otthoni kertészkedésre, utána Fort Bragg-be hívtak vissza medikusnak. Pár évig ezt is csináltam, de nem éreztem igazán oda valónak magam. Később középiskolában biológiát tanítottam, de úgy éreztem, hogy ez nem ad eleget számomra, míg mellette web design-t tanultam. Jelentkeztem az American Ninja Warrior című műsorba, majd nem sokkal utána Parker Schnabel hívott magához Pápua Új-Guineába, így kerültem kapcsolatba az aranybányászattal. A többit már mindenki ismerheti a műsorból.
Szerinted mennyi arany tárna vár még felfedezésre Észak-Amerika szerte?
Fred Lewis: Szerintem még rengeteg arany van világszerte. Úgy érzem, hogy változás várható az aranybányászatban, új módszerek és helyszínek kerülnek majd középpontba, amelyekkel eddig kevésbé foglalkoztak, például a nehezen megközelíthető vagy víz alatt található területek. Ezeken a helyeken még érintetlen arany található, és mi erre koncentrálunk. Vannak könnyebben elérhető lelőhelyek, ahol talán van még arany és nem foglalták le a veterán bányászok, viszont már innen is eltűnt a könnyen kinyerhető arany. Ekkor kissé tudományos szempontból kell hozzáállni, hogy mégis hogyan mozoghatott, hol állhatott meg az arany a geológiai folyamatok során. Az újonc bányászok általában így érnek el sikereket, a hátrahagyott arany kitermelésével. Amiből igazán hiány van, az a rendelkezésre álló föld, így most ezért folyik a harc a bányászok között.
Milyen más tényezők fontosak a sikeres aranybányászathoz véleményed szerint? Milyen tulajdonságokat keresel a csapattársaidban?
Fred Lewis: Hatalmas energiákat fektetnek bele az emberek, hogy sikeres aranybányászok legyenek, viszont a legtöbb aranybányász-operáció sikertelen, és sokan soha nem találnak aranyat. Szerintem ennek a fő oka a szervezés, vagy annak a hiánya. Nagyon jól és hatékonyan kell szervezkedni, hálózatot építeni, kiismerni a környezetet. Menet közben kell igazodni a változó helyzetekhez, és a problémákat is gyorsan kell tudni kezelni. Tehát ahhoz, hogy sikeres aranybányász légy, hihetetlenül kitartónak és elszántnak kell lenned.
A legelső dolog, amit keresek valakiben, az a becsületesség. Olyanokat keresek, akik a katonai tapasztalatukkal vagy civil tevékenységükkel jelzik saját becsületességüket és kitartásukat. Az aranybányászat olyan szakma, ahol nagyon sokat dolgozol egyedül, és meg kell bíznod a társaidban. Így, ha egy ismeretlenre kerül a választás, könnyen tudok a katonai hátterére támaszkodni, hiszen a katonaság már „kiválasztotta” őt arra a pozícióra, amit ott betöltött. Fontos továbbá a problémamegoldó készség, amit én az ember személyiségével hozok kapcsolatba. Így amikor embereket keresek, a személyiségeinket vetem össze, és a becsületességet, integritást keresem benne. A csapatépítés ugyanúgy a munka részét képezi, mint az aranybányászat.
2020 óta szerepelsz a sorozatban, voltak már jó és rosszabb pillanataid is. Hogy értékelnéd a sorozatban eddig bejárt utadat?
Fred Lewis: Parkert először Pápua Új-Guinea-ba kísértem el testőrként, így kerültem közvetlen kapcsolatba a sorozattal. Nagyon gyorsan belesodródtam, gyakorlatilag pillanatok alatt váltam a sorozat rajongójából szereplővé, mostanra pedig már a sajátomnak, a személyiségem részének érzem az aranybányászatot. Egy igazán vad utazás volt ez az egész.
Úgy érzem, hogy az én csapatommal visszatért a műsorba valami, amit már egy jó ideje nem láttunk – az aranybányászat alapjai, vagyis hogy hogyan néz ki ez az egész egy kezdő brigáddal. A csapatomban van nyugdíjas rendőr, házfelújító és a fiam is, aki ezt megelőzően a McDonald’s-ban dolgozott. Rengeteg különböző típusú ember, akik még soha nem bányásztak aranyat eddig, és egy teljesen új környezetbe csöppentek elzárva mindentől, villany és folyó víz nélkül – én pedig tanítom őket aranyat bányászni. Mindannyian nagy kockázatot vállaltunk, és mind reméljük, hogy kifizetődő lesz. Megéri nézni a sorozatot.
Az aranybányászat nyilvánvalóan nagyon megterhelő és veszélyes, ahogy azt már említetted is. Te magad veszélyesnek ítéled ezt a szakmát, voltál-e már szemtanúja valamilyen balesetnek?
Fred Lewis: Egyértelműen veszélyes munka, rengeteg minden okozhat halálos balesetet a bányatelepen. Láttam, ahogy egy idősebb férfit agyonnyomott egy borulás egy kamion kirakodása közben. Sok minden történhet bányászat közben, és szerintem érdekes módon ez az egyik oka annak, hogy sok háborús veteránt vonz a szakma, hiszen nagyon észnél kell lenni és mindenre oda kell figyelni.
Ha egyszer belekezdtek a munkába, mennyi időtök van alvásra, hány órát kell dolgozni naponta?
Fred Lewis: A bánya a nap 24 órájában működött, mi pedig nagyjából 14, 16 és 18 órákat dolgoztunk naponta, a helyzettől függően. Mindenkinek próbálok szabadnapot is adni 12 naponként. Tudom, hogy ez szörnyen hangzik, de az aranybányászatban minden adott, csak a saját számításaid alapján tudsz előre haladni. Az egyik oldalon a felhasznált üzemanyag és munkaóra, a másik oldalon pedig a kitermelt arany van. Hatalmas megelőző munkálatokat igényel a bánya felépítése, de ha elkészül, a végén már csak a sarat kell mosni, ami szerencsés esetben az aranyat is tartalmazza. Ideális esetben így a nagy kezdeti befektetés megtérül a végén.
Hogyan befolyásolta a koronavírus az aranybányászati ipart, és hogyan befolyásolt személyesen téged a munkádban?
Fred Lewis: Az biztos, hogy egy nagy lapáttal rádobott a már meglévő stressz-szintre, és még több akadályt állított az egyébként sem zökkenőmentes utunkba. Rengeteg munkába került, hogy a munkásaim át tudják lépni a határt, karanténba tudjanak vonulni, és munkába tudjanak állni, rettentő sok órát elvitt ennek a megtervezése. Százféle dokumentumot kellett kitöltenem az állam számára, mindeközben pedig az egész bányát felügyeltem. Mindannyian be vagyunk oltva, de ez nem könnyítette meg jelentősen az életünket. A következő évadban ez már remélhetőleg máshogy lesz, a beoltottak végre tényleg szabadon átléphetik majd a határt, amennyiszer csak akarják.
Tudnál valamilyen betekintést nyújtani az új évad történéseibe és érdekességeibe a rajongók számára?
Fred Lewis: Ez egyértelműen a legérdekesebb évad azok közül, amikben én is részt veszek. Számomra ez az évad mindent vagy semmit alapon megy, hiszen egész biztosan nem lesz pénzem folytatni a bányászatot, ha idén nem jön össze a dolog, és tartalék terv sincs. Alig várom, hogy én magam is megnézhessem. Vadonatúj csapatom van, teljesen új emberekből, rettentő sok az akadály és kétség. Akik a bányászat alapjaira és annak az igazi természetére kíváncsiak, azok az új évadban mindent megtudhatnak.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Kommentek