Utolsó előtti pillanat – Toyota Yaris 1,5 TNGA
Több mint 20 éve már, hogy a Yaris közöttünk van és immáron negyedik generációjához érkezett. Az egyik legsikeresebb kisautó életében, formájában igazán sok hullámhegy és hullámhegy váltotta egymást, kereste az útját és talán ezzel a modellváltozattal újra meg is fogja találni.
A Yaris harmadik generációja, mely formailag tagadhatatlanul az ázsiai vevőkör ízlését volt hivatott kiszolgálni, egy meglehetősen formabontó, izgalmas formával kel újra életre. Hasonlóképpen, mint az első generációs Yaris, a mostani is a design oldaláról közelít és igyekszik megragadni a potenciális vevőkört. A másik komoly durranás pedig hamarosan érkezni fog, ugyanis a Yaris ezentúl nem egyetlen modellt fog takarni, hanem egy modellcsaládot. Így a mai divatnak eleget téve érkezik majd hamarosan egy emelt változat is, melyet Yaris Crossnak neveztek el.
Azon vevőkör számára, aki viszont nem szeretne feltétlenül magasabban ülni, kínálja a Toyota a megszokott felépítésű Yarist.
A belépő és a Comfort szinten kapható 1,0 literes motorral, illetve hybrid hajtással, ettől feljebb viszont már kizárólag az 1,5 literes 121 lóerős benzinmotorral kapható a hybriden kívül.
A tesztautónk a jobban felszerelt változatok közül származott, egész pontosan a Selection Elegant névre hallgatott, és egy CVT fokozatmentes automata váltó csatlakozott a hagyományos benzines erőforráshoz.
A külső jegyei az autónak valóban kifejezetten szépre sikerültek. Korábban mondhatta bárki a Toyotákról, hogy túlságosan unalmasak, de ez mára egyáltalán nem állná meg a helyét. A mini méretosztályba tartozó autó határozottan lendületes íveket kapott, teljesen modern és végre európai ember számára is befogadható formavilággal rendelkezik. A feneke talán a legszebb az összes részlete közül. A hátsó lámpák karosszériából kikandikáló íve ismert lehet már másik Toyota modellekből, de ebben az esetben annyival lett más a forma, hogy fekete színük és a belső irányban összetartó ívük sokkal dinamikusabb, erőteljesebb hatást kelt. A hátsó lökhárító is kapott egy fekete diffuzor szerű fényes fekete betétet, így vissza is köszön a féklámpáknál kialakított szín és formavilág.
Oldalról a kocsi méretéhet képest kifejezetten nagy, 17” -es alukereket kapott, elől pedig a nagy hűtőrács és LED lámpatestek teszik marconává a kis Toyotát.
A belső tér szintén tartogat pár egyedi megoldást. Ezek közül a legizgalmasabb a műszerfal. A jó fogású és kezelőgombokkal kiegészített kormány mögött egy semmi más autóval nem összehasonlítható kialakítású műszerfalat kapott. Talán ez nem véletlen, hiszen az első generáció is a műszerfaláról vált ismertté.
A vagány, modern műszerfalak koronázatlan királya jelenleg a Peugeot, a 3D cockpittel, így a Toyota másik irányból próbált egyedit alkotni. Ez a másik irány pedig a játékosság. A műszerfal 3 részből áll. Két pici kerek nyílás jobb és baloldalon, melyekből egy viszonylag egyszerű grafikával van megjelenítve a fordulat és a fokozatválasztó állása, illetve a sebesség és egyéb visszajelzők, mint az üzemanyagszint és a vízhőmérő. A két kis köralakú nyílás pedig egy szintén digitális, jó felbontású képernyőt vesz közre, melyből az egyéb vezetési adatról kapunk információt.
A másik kijelző a középkonzol tetején van, és semmiben sem különbözik a többi Toyota kijelzőtől. Illetve egy fontos dologban mégis, ez pedig az Apple Carplay. Bár az igazsághoz tartozik, hogy a Yaris ebben előrébb járt mindig is a többi márkatárstól, hiszen a harmadik generáció is tudta ezt a funkciót. Igaz annak kijelzőjének mérete és elhelyezése teljesen más volt, mint a mostani.
Visszatérve tesztautónkhoz, azt kell mondani, hogy egy egyedi környezet veszi körbe a vezetőt. Az ülés kényelmes, jó a tartása is. Az utastér anyagai közepesnek mondhatóak, sok benne a kopogós, kemény anyag, de hangulatában megfelelő, semmiképpen nem tucat. Az ajtók oldalzsebébe még egy nagy palack is odaillik. Az viszont elég gyengécske, ahogyan az ajtót kárpitozták. Egy vékony filc van csupán a műanyagra ragasztva, szerintem nem lett volna baj, ha közé kerül valami puhább anyag is, mondjuk egy kis szivacs.
A térérzet és a lábtér nem csak elöl, hanem hátul is megfelelő, főleg, ha hátul csak két utassal számolunk. Hátul, középen felnőttnek ülni büntetés, 140 cm alatt persze nincsen vele probléma.
Az autó csomagtere papíron 286 liter, amely meglepő adat, hiszen sokkal tágasabbnak hatott, szóval remek az aránya, elrendezése. Az ülések egyébként ledönthetőek, amellyel lényegesen megnő a pakolási lehetőség. Hátrány viszont, hogy a lehajtott ülések nem hajthatóak le síkban.
A 121 lóerős autó megfelelően gyorsul, valószínűleg a fokozatmentes váltó miatt nem éreztem benne a lendületet. Erre cáfol a gyorsulása, amely csupán 9 mp. Hátránya a motornak viszont, hogy vegyes fogyasztása 6,4 liter volt, mely az autó mérete miatt nem kevés.
Az új Yaris az utolsó pillanatban jött, hiszen a hagyományos felépítésű kisautók divatja leáldozóban, a városi anyukák crossovert akarnak. Ebben segít majd az új változat, a mostani pedig az egyre kevesebb szereplős szegmensben fog hódítani. Ha nem is az árával (a tesztautó közel 7 millió forint volt), de a megjelenésével egészen biztosan.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Kommentek