Sokszor elfeledkezünk arról a tényről, hogy a méheknek számos dolgot köszönhetünk. Sokan ijesztő rovarként tekintenek rájuk, holott a beporzás is egyebek között nekik köszönhető. Lássuk, hogy épül fel a méhek szállodája.
Az áfonya, a cseresznye, és sok más gyümölcsöt is a méhek poroznak be. Becslések szerint a virágos növények 80% -át őshonos méhek porozzák be… és a legtöbbjük nem csíp. Azok számára, akik a méhészeti gazdálkodást tervezik elkezdeni, érdemes tudni, hogy egyes méhek csípése azonban allergiás reakcióhoz vezethet. Éppen emiatt remek hír az, hogy a poszméhek csípése kivételt képez ez alól. Mivel a poszméheknek nem kell megvédeniük a magukat, a legtöbbjük rendkívül tanult és valóban nem csíp.
A poszméheknek és más beporzóknak vízre van szükségük, csak úgy, mint más állatoknak, és sokkal jobb, ha friss ivóállomásokon isznak, mintha a gyerekmedencében jutnának csak megfelelő vízforráshoz.
A poszméhek megsegítésének másik módja a méhkas építése. A mézelő méhektől eltérően az őshonos méhek nem élnek csalánbokorban, legtöbbjük magányosan él és nem csoportban. Legtöbbjük otthon a földön helyezkedik el.
Ki fog elfoglalni egy méhszállodát?
Az, hogy milyen fajok képesek méhszállodában élni, attól is függ, hogy hol élünk. A legtöbb területen a piros és a kék kőműves méhek, a levélvágó méhek és a magányos darazsak mozognak. Minden faj előnyben részesíti saját méretű szobáját, így jó, ha a méhszállodát különböző méretűnek készítjük el, vagy több méhszállodát készítünk, hogy ki-ki a maga mérete szerint tudjon beköltözni.
Hogyan készítsünk méhszállodát?
Számos dolog van, amellyel a méhszállodát ki tudod alakítani, beleértve a kartoncsöveket, a bambusz rudakat, az üreges szárakat és a kezeletlen fát is. Csupán néhány kreatív ötlet kell.
Mi úgy döntöttünk, hogy bambuszrudakat és nagy faágakat használunk.
Függetlenül attól, hogy mit használsz, van néhány dolog, amire minden méhészeti szállodának szüksége van. Az első dolog, amire szükségük van, egy tető, vagy valamilyen menedék. Ez segít megvédeni a "szobákat" az esőtől. Négy-hat hüvelyk szélesnek kell lenniük, és szilárd háttal kell rendelkezniük; csak egy oldal legyen nyitva.
Fontos, hogy néhány évente cseréljük ki a méhhoteleket, és győződjünk meg róla, hogy biztonságosak és szárazak télen is.
Méhszálloda készítése bambuszból
A bambusz egy nagyszerű termék a méhek számára, mert üregesek és különböző méretűek. 6 hüvelyk hosszúságúakba vágjuk őket, és gondoskodjunk arról, hogy az üregek átjárhatóak legyenek. Bár a bambusz üreges, mégis csomók vannak rajta, mely néha megakadályozza a méhek átjárását. Ez esetben fúrhatsz rájuk lyukakat.
Amint megvan az összes bambusz megvágása, kötözd meg őket egy fonallal, vagy elhelyezheted őket egy kartondobozban, üvegedényben vagy fadobozban, és máris felakaszthatod a kertben.
Méhszálloda készítése fából
Fát vásárolhat is, vagy akár használhatsz egy korábbi, másik projektből származó maradékot is. A legfontosabb dolog az, hogy a fát kezeletlenül kell használnunk; ha nem vagy biztos benne, hogy kezelték-e, akkor inkább ne használd.
A méhszálloda fából való megmunkálása rendkívül egyszerű, mivel csak lyukakat kell fúrni bele, ügyelve arra, hogy ne fúrjuk teljesen át. Ha a kertben szeretnéd fellógatni, akkor érdemes a lyukakat a tetejére fúrni.
A méhszállodák elkészítése szuper szórakoztató projektek, és még a legfiatalabb gyerekek is segíthetnek. Nyugodtan írd meg nekünk ötleteidet, hogy te hogyan valósítottad meg a méhek otthonát.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Kommentek